Release Date: 25 Oct, 2024
83% SPEC SCORE
$354
The Huawei nova 13 comes with HarmonyOS 4, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Decent 5000 mAh battery life,... Read More
Huawei nova 13 Key Features
Display
6.7 inches (1084x2412 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
60 MP Selfie 4K Video
Hardware
Kirin 9030 (6 nm)
OS
HarmonyOS 4
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
5000mAh
Wired, 100W, 3-50% in 10 min
Data Updated on: 01 May, 2026
Huawei nova 13 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108.3 cm² (~89.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 395 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR | HDR |
| Protection | Aluminosilicate glass |
Performance
| Processor (SoC) | Kirin 9030 (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Maleoon (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Maleoon 9010 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 12GB + 1TB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | 8 MP, 112˚ (ultrawide), AF Aperture size: f/2.2 |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p 1080p gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 60 MP, 17mm, 100˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.4 |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 100W, 3-50% in 10 min Wired, 5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | HarmonyOS 4 |
Design
| Dimensions | 161.4 x 75.4 x 7 mm (6.35 x 2.97 x 0.28 in) |
| Weight | 195g |
| Color Options | Black, White, Purple, Green |
| Water & Dust Resistance | Splash, water and dust resistant |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, QZSS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass |
Additional Info
| Models | BLK-AL80, BLK-LX9 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Huawei nova 13 Comparisons
Our Latest Blog
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.
Apple has recently launched its newest iOS 26.5 update with several useful improvements that ensure seamless everyday user experience. The new iOS 26.5 mainly offers smart features and fixes for smaller issues. Users who have already updated their devices with the latest iOS 26.5 update claim that the new iOS update feels more polished and […] The post What’s New in iOS 26.5? 6 Features Explained first appeared on TechSpecs Info.
Apple is one of the brands that puts its customers at the center of everything it does. Recently, the tech giant released iOS 26.4.2. Some users may not find it an exciting release; however, it is one of the most important updates for iPhone users. Unlike feature-heavy updates that introduce major design changes or new […] The post What’s New in iOS 26.4.2: Key Fixes and Security Updates first appeared on TechSpecs Info.
Phone brands these days are going above and beyond to offer users with unique experience. And one such brand is OPPO. The Chinese tech giant goes all out to deliver an exceptional user experience at every step and the OPPO Find X9 Ultra Hasselblad Earth Explorer Kit is the example. The OPPO Find X9 Ultra […] The post Hands-On With the OPPO Find X9 Ultra Hasselblad Earth Explorer Kit first appeared on TechSpecs Info.



















































































