Release Date: 25 Oct, 2024
76% SPEC SCORE
$503
The Huawei nova 13 Pro comes with HarmonyOS 4, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.76-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Average 5000 mAh battery life, you can stay... Read More
Huawei nova 13 Pro Key Features
Display
6.76 inches (1224x2776 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+12+8 MP (Triple Camera)
60 MP Selfie 4K Video
Hardware
Kirin 8000
OS
HarmonyOS 4
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
5000mAh
wired, 100W, 3-50% in 9 min
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Huawei nova 13 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.76 inches, 108.8 cm² (~88.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO OLED |
| PPI | 449 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR | HDR |
| Protection | Aluminosilicate glass |
Performance
| Processor (SoC) | Kirin 8000 |
| Fabrication process | 7nm |
| CPU | Mali (1x2.62 GHz Taishan Big & 3x2.15 GHz Taishan Mid & 4x1.53GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G610 MP4 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 12GB + 1TB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), PDAF Aperture size: f/1.4 |
| Secondary | 12 MP, 69mm (telephoto), PDAF Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 8 MP, 16mm, 112˚ (ultrawide), AF Aperture size: f/2.2 |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p 1080p gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, 52mm (telephoto) Aperture size: f/2.2 |
| Secondary | 60 MP, 17mm, 100˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.4 |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 100W, 3-50% in 9 min wired, 5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | HarmonyOS 4 |
Design
| Dimensions | 163.4 x 74.9 x 7.8 mm (6.43 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 209g |
| Color Options | Black, White, Purple, Green |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass |
Additional Info
| Models | MIS-AL00 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
















































































