Upcoming
Release Date: 15 Aug, 2024
81% SPEC SCORE
$428
The upcoming ZTE Libero Flip will come with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.9-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 4310... Read More
ZTE Libero Flip Key Features
Display
6.9 inches (1188x2790 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 7 Gen1
OS
Android 13
ColorOS 13
Ram & Storage
6GB + 128GB
Battery
Li-ion 4310mAh
Fast Charging, 33W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
ZTE Libero Flip Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.9 inches (~86.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED Screen |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| PPI | 439 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 7 Gen1 |
| CPU | Adreno |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 662 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 2 MP, (macro), AF |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (Wide Angle) |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4310mAh |
| Charging | 33W Fast Charging, Reverse Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | ColorOS 13 |
Design
| Dimensions | 170 x 76 x 7.3 mm (6.69 x 2.99 x 0.29 in) |
| Weight | 214g |
| Color Options | White, gold, blue |
| Sim Card Types | Single Sim, GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, Galileo, Glonass, BeiDou |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





























