Rumored
83% SPEC SCORE
$598
The Nothing Phone 4 will come with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.73-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Average 4800 mAh battery life, you... Read More
Nothing Phone 4 Key Features
Display
6.73 inches (1080x2412 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
108+50 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2
OS
Android 15
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 4800mAh
wireless, 15W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Nothing Phone 4 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.73 inches (~88.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 390 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1600 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 |
| CPU | Adreno (1x3.36 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 730 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 108 MP, 24mm (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Secondary | 50 MP, 120˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps gyro-EIS, live HDR, OIS |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide) Aperture size: f/2.5 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4800mAh |
| Charging | 15W wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
Design
| Dimensions | 162.1 x 76.4 x 8.6 mm (6.38 x 3.01 x 0.34 in) |
| Weight | 195g |
| Color Options | Gold and Black |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | v5.4, A2DP, LE |
| Positioning | A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!










































