Release Date: 15 Jul, 2025
84% SPEC SCORE
$719
The Nothing Phone 3 comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.67-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Long-lasting 5150 mAh... Read More
Nothing Phone 3 Key Features
Display
6.67 inches (1260x2800 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+50 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8735 Snapdragon 8s Gen 4
OS
Android 15
Nothing OS 3.5
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 512GB
Battery
Si/C 5150mAh
Wired, 65W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Nothing Phone 3 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm² (~88.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 4500 nits (peak) |
| HDR | 960Hz PWM, HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 5 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8735 Snapdragon 8s Gen 4 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.21 GHz Cortex-X4 & 3x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.8 GHz Cortex-A720 & 2x2.0 GHz Cortex-A720) |
| CPU cores | Octa Core |
| GPU | Adreno 825 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), PDAF, (1/1.3") Aperture size: f/1.7 |
| Secondary | 50 MP, (periscope telephoto), PDAF, 3x optical zoom, (1/2.75") Aperture size: f/2.7 |
| Tertiary | 50 MP, 114˚ (ultrawide), (1/2.76") Aperture size: f/2.2 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60fps gyro-EIS OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @60fps, 1080p @60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5150mAh |
| Charging | 65W Wired, 15W wireless, 5W reverse wireless, 7.5W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Nothing OS 3.5 |
| Software Updates | up to 5 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 160.6 x 75.6 x 9 mm (6.32 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight | 218g |
| Color Options | White, Black |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (submerged up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame glass back (Gorilla Glass Victus) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE LTE 1 2 3 4 6 7 8 12 17 18 19 20 25 26 28 30 34 38 39 40 41 42 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 25 28 30 38 40 41 48 66 71 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC, SBAS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, compass |
Additional Info
| Models | A024 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!













































