Popular
Release Date: 29 Oct, 2025
84% SPEC SCORE
$290
The Nothing phone (3a) Lite comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.77-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Decent... Read More
Nothing phone (3a) Lite Key Features
Display
6.77 inches (1080x2392 pixels) FHD+
120Hz Refresh rate
Camera
50+8+2 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7300 Pro
OS
Android 15
Nothing OS 3.5
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
5000mAh
wired, 33W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Nothing phone (3a) Lite Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.77 inches, 110.9 cm² (~86.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 388 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 800 nits (typ), 1300 nits (HBM), 3000 nits (peak) |
| HDR | 2160Hz PWM, HDR |
| Protection | Panda Glass, Mohs level 5 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7300 Pro |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G615 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 1.0µm, dual pixel PDAF, (1/1.57") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 8 MP, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide) Aperture size: f/2.5 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 33W wired, 5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Nothing OS 3.5 |
| Software Updates | up to 3 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 164 x 78 x 8.3 mm (6.46 x 3.07 x 0.33 in) |
| Weight | 199g |
| Color Options | Black, White |
| Water & Dust Resistance | dust protected and water resistant (water splashes) |
| Build | Glass front (Panda Glass), Plastic frame Glass back (Panda Glass) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 26 28 38 40 41 42 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 28 38 40 41 66 71 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | A001T |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!











































