Release Date: 11 Mar, 2025
82% SPEC SCORE
$330
The Nothing phone (3a) comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.77-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 5000 mAh... Read More
Nothing phone (3a) Key Features
Display
6.77 inches (1080x2392 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+8 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 3
OS
Android 15
Nothing OS 3.1
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
5000mAh
wired, 50W, 50% in 19 min, 100% in 56 min
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Nothing phone (3a) Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.77 inches, 111.5 cm² (~88% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 387 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 800 nits (typ), 1300 nits (HBM), 3000 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Panda Glass |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x2.5 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 710 (940 MHz) |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 1.0µm, dual pixel PDAF, (1/1.57") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 50 MP, 50mm (telephoto), 0.64µm, PDAF (25cm - ∞) ,2x optical zoom, (1/2.74") Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.64µm |
| Tertiary | 8 MP, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120fps, gyro-EIS OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 22mm (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 50W , 50% in 19 min, 100% in 56 min wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Nothing OS 3.1 |
| Software Updates | up to 3 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 163.5 x 77.5 x 8.4 mm (6.44 x 3.05 x 0.33 in) |
| Weight | 201g |
| Color Options | Black, White, Blue |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Build | Glass front (Panda Glass), plastic frame glass back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 26 28 38 40 41 42 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 28 38 40 41 48 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, Circle to Search |
Additional Info
| Models | A059 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!














































