Release Date: 12 Mar, 2024
87% SPEC SCORE
$309
The Nothing Phone (2a) comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Good 5000 mAh battery life, you can stay... Read More
Nothing Phone (2a) Key Features
Display
6.7 inches (1080x2412 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7200 Pro (4 nm)
OS
Android 14
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
5000mAh
wired, 45W, 50% in 23 min, 100% in 1 hour (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Nothing Phone (2a) Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108 cm² (~87.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 394 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 700 nits (typ), 1300 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7200 Pro (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (2x2.8 GHz Cortex-A715 & 6x 2.0 Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G610 MC4 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 1/1.56", PDAF Aperture size: f/1.9 Focal length: 1/1.56" |
| Secondary | 50 MP, 114˚ (ultrawide), 0.64µm, (1/2.76") Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.64µm |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @60/120fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 45W, 50% in 23 min, 100% in 1 hour (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 161.7 x 76.3 x 8.6 mm (6.37 x 3.00 x 0.34 in) |
| Weight | 190g |
| Color Options | Black, White, Milk |
| Water & Dust Resistance | splash, water and dust resistant |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 4 5 7 8 18 19 20 26 28 38 39 40 41 42 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, A2DP |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | A142 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!









































