Upcoming
Release Date: 24 Oct, 2024
78% SPEC SCORE
$514
The upcoming HMD Skyline G2 will come with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.67-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Average 4900 mAh battery life, you can... Read More
HMD Skyline G2 Key Features
Display
6.67 inches (720x1612 pixels) HD
120Hz Refresh rate
Camera
108+12+8 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 7s Gen2
OS
Android 14
Ram & Storage
4GB + 128GB
Battery
4900mAh
Fast Charging, 33W
Data Updated on: 10 Apr, 2026
HMD Skyline G2 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 265 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 7s Gen2 |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 108 MP, (Wide Angle) |
| Secondary | 12 MP |
| Tertiary | 8 MP, (depth), AF |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP |
| Video Recording | 1080p |
Battery
| Battery Capacity | 4900mAh |
| Charging | 33W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, apTX, apTX Adaptive |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
HMD Skyline G2 Comparisons
Our Latest Blog
Samsung Galaxy S26 review covering display, performance, camera, battery life, and features. Discover specs, pros, cons, and whether this flagship phone is worth buying.
Samsung has discontinued the Galaxy Z TriFold just three months after launch due to high production costs and low demand. The experimental triple-fold smartphone struggled to achieve mainstream success despite its innovative design.
POCO reveals chipset details for the X8 Pro series. The X8 Pro gets Dimensity 8500 Ultra while the X8 Pro Max uses Dimensity 9500s for near-flagship performance.
The vivo X300 Ultra will feature a 200MP Sony LYT-901 main camera with a large 1/1.12-inch sensor and 35mm lens. Co-engineered with ZEISS, the flagship promises improved low-light photography, advanced stabilization, and professional-grade mobile imaging.
Motorola Signature review covering design, display, performance, battery life, cameras, and software support. Find out if this Rs 59,999 flagship is worth buying in 2026.





























