Rumored
Release Date: 27 Aug, 2024
86% SPEC SCORE
$778
The Xiaomi Mi Mix 5 Pro 5G will come with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.73-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 5000... Read More
Xiaomi Mi Mix 5 Pro 5G Key Features
Display
6.73 inches (1440x3200 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+48+48 MP (Triple Camera)
48 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Gen1
OS
Android 12
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Wireless Charging , 67W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Xiaomi Mi Mix 5 Pro 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.73 inches (~91.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 515 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 |
| CPU | Adreno 3 GHz |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 730 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP |
| Secondary | 48 MP |
| Tertiary | 48 MP, AF |
| Features | HDR, Night Mode 2.0, Ultra Night Photos, Portrait, AI Beauty, AI Smart Slimming, Custom Watermark, |
| Video Recording | 4320p 2160p 1080p 720p |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 48 MP |
| Video Recording | 1080p 720p |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 67W Wireless Charging , 15W Reverse Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
Design
| Dimensions | 164.3 x 74.6 x 8.4 mm (6.47 x 2.94 x 0.33 in) |
| Color Options | Black and Gold |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | v5.2, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!








































