Release Date: 16 Apr, 2021
92% SPEC SCORE
$1,411
The Xiaomi Mi Mix Fold comes with Android 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 8.01-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Long-lasting 5020 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without... Read More
Xiaomi Mi Mix Fold Key Features
Display
8.01 inches (1860x2480 pixels) UHD
60Hz Refresh rate
Camera
108+8+13 MP (Triple Camera)
20 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
OS
Android 10
MIUI 12
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Li-Po 5020mAh
wired, PD3.0, 67W, QC4, 100% in 37 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Xiaomi Mi Mix Fold Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 8.01 inches, 198.7 cm² (~85.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable AMOLED |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| PPI | 387 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Brightness | 900 nits (peak) |
| HDR | HDR10+, Dolby Vision |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Fabrication process | 5nm |
| CPU | Adreno (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 660 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 108 MP, (wide), 0.7µm, PDAF, (1/1.52") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.7µm |
| Secondary | 8 MP, 80mm (telephoto/macro), liquid lens, PDAF |
| Tertiary | 13 MP, 123˚ (ultrawide), 1.12µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.12µm |
| Features | Dual LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @24/30fps 2160p @30/60fps 1080p @30/60fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 20 MP, (wide) |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30/60fps, 720p @120fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5020mAh |
| Charging | PD3.0, 67W, QC4, 100% in 37 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 10 |
| OS UI | MIUI 12 |
Design
| Dimensions | 173.3 x 133.4 x 7.6 mm (6.82 x 5.25 x 0.30 in) |
| Weight | 317g |
| Color Options | Black, Ceramic |
| Build | aluminum frame glass back (Gorilla Glass 5) or ceramic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 26 28 34 38 39 40 41 42 |
| 5G bands | 1 3 28 41 77 78 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, apTX |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum, barometer |
Additional Info
| Models | M2011J18C |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



































