Release Date: 12 Mar, 2021
86% SPEC SCORE
$467
The Xiaomi Mi 10S comes with Android 11, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.67-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Average 4780 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without... Read More
Xiaomi Mi 10S Key Features
Display
6.67 inches (1080x2340 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
108+13+2+2 MP (Quad Camera)
20 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm)
OS
Android 11
MIUI 12
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 4780mAh
wired, PD3.0, 33W, QC4, 100% in 56 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Xiaomi Mi 10S Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 109.2 cm² (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 19:9 |
| PPI | 386 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Brightness | 1120 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| Fabrication process | 7nm |
| CPU | Adreno (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 650 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 108 MP, 26mm (wide), 0.8µm, PDAF, (1/1.33") Aperture size: f/1.7 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 13 MP, 123˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Quaternary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @30fps 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 20 MP, (wide), 0.8µm Focal length: 0.8µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps, 720p @120fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4780mAh |
| Charging | PD3.0, 33W, QC4, 100% in 56 min (advertised) wired, 30W, 100% in 69 min (advertised) wireless, 10W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 11 |
| OS UI | MIUI 12 |
Design
| Dimensions | 162.6 x 74.8 x 9 mm (6.40 x 2.94 x 0.35 in) |
| Weight | 208g |
| Color Options | Titanium Black, Ice Blue, Pearl White |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 34 38 39 40 41 |
| 5G bands | 1 3 41 78 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | M2102J2SC |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




































