Discontinue
97% SPEC SCORE
$2,793
The Xiaomi Mi Mix Alpha comes with Android 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 7.92-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Decent 4050 mAh battery life, you can stay powered throughout the day... Read More
Xiaomi Mi Mix Alpha Key Features
Display
7.92 inches (2088x2250 pixels) UHD
60Hz Refresh rate
Camera
108+12+20 MP (Triple Camera)
6K Video
Hardware
Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm)
OS
Android 10
MIUI 11
Ram & Storage
12GB + 512GB
Battery
Li-Po 4050mAh
wired, 40W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Xiaomi Mi Mix Alpha Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 7.92 inches, 201.8 cm² (~180.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Flexible Super AMOLED |
| PPI | 388 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm) |
| Fabrication process | 7nm |
| CPU | Adreno (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
Storage
| Memory | 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 108 MP, (wide), 0.8µm, PDAF, (1/1.33") Aperture size: f/1.7 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 12 MP, 54mm (telephoto), 1.4µm, dual pixel PDAF, (1/2.55") Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.4µm |
| Tertiary | 20 MP, 13mm (ultrawide), 1.0µm, (1/2.8") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.0µm |
| Features | Laser AF, Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 3240p @30fps 2160p @30/60fps 1080p @30/120/240fps 1080p @960fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | Aperture size: No - uses main camera |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 3240p @30fps, 2160p @30/60fps, 1080p @30/120/240fps, 1080p @960fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4050mAh |
| Charging | 40W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 10 |
| OS UI | MIUI 11 |
Design
| Dimensions | 154.4 x 72.3 x 10.4 mm (6.08 x 2.85 x 0.41 in) |
| Weight | 241g |
| Color Options | Black |
| Build | Glass front, titanium alloy frame (TC4) ceramic/glass back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 34 38 39 40 41 |
| 5G bands | 41 78 79 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE (7CA) Cat20 2000 150 / 5G (2+ Gbps DL) |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, apTX |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, barometer |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!







































