Release Date: 27 Apr, 2021
89% SPEC SCORE
$200
The Xiaomi Mi 11X comes with Android 11, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.67-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Average 4520 mAh battery life, you... Read More
Xiaomi Mi 11X Key Features
Display
6.67 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
48+8+5 MP (Triple Camera)
20 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm)
OS
Android 11
MIUI 12
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 4520mAh
wired, PD3.0, 33W, QC3, 100% in 52 min (advertised)
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Xiaomi Mi 11X Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm² (~85.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 395 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1300 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| Fabrication process | 7nm |
| CPU | Adreno (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 650 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 48 MP, 26mm (wide), 0.8µm, PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 8 MP Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 5 MP, 50mm (macro), 1.12µm, (1/5.0") Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120/240/960fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 20 MP, (wide), 0.8µm Aperture size: f/2.5 Focal length: 0.8µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, 720p @120fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4520mAh |
| Charging | PD3.0, 33W, QC3, 100% in 52 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 11 |
| OS UI | MIUI 12 |
Design
| Dimensions | 163.7 x 76.4 x 7.8 mm (6.44 x 3.01 x 0.31 in) |
| Weight | 196g |
| Color Options | Celestial Silver, Lunar White, Cosmic Black |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5) glass back (Gorilla Glass 5) |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 7 8 38 40 41 |
| 5G bands | 77 78 Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, NavIC |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | M2012K11AI |
| SAR | 0.86 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



































