Rumored
94% SPEC SCORE
$3,028
The Xiaomi Mi Mix Alpha 2 will come with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 8.4-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Good 4900 mAh battery life,... Read More
Xiaomi Mi Mix Alpha 2 Key Features
Display
8.4 inches (2250x2088 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
100 MP (Single Camera)
Hardware
Qualcomm Snapdragon 888
OS
Android 15
Ram & Storage
16GB + 512GB
Battery
4900mAh
wireless
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Xiaomi Mi Mix Alpha 2 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 8.4 inches (~98% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 600 nits |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 888 |
| Fabrication process | 5nm |
| CPU | Adreno (1x 2.84 GHz ARM Cortex-X1 + 3x 2.42 GHz ARM Cortex-A78 + 4x1.8 GHz ARM Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Adreno 660 |
Storage
| Memory | 16GB + 512GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 100 MP |
| Features | Dual LED flash |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
Battery
| Battery Capacity | 4900mAh |
| Charging | wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
Design
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | A-GPS, GLONAS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Sensor, Proximity, Ambient light, Gyro, Accelerometer, Compass, Barometer |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






































