Rumored
Release Date: 19 Jun, 2024
84% SPEC SCORE
$1,797
The Xiaomi Mi Mix 5 will come with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.67-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 4800 mAh battery life, you can... Read More
Xiaomi Mi Mix 5 Key Features
Display
6.67 inches (1200x2727 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
200+50+50 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Gen3
OS
Android 13
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 4800mAh
Fast Charging, 120W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Xiaomi Mi Mix 5 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches (~85% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| PPI | 447 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen3 |
| CPU | Adreno 3.3 GHz |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno GPU |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 200 MP |
| Secondary | 50 MP |
| Tertiary | 50 MP |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @ 60 fps UHD |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP |
Battery
| Battery Capacity | 4800mAh |
| Charging | 120W Fast Charging |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Color Options | Ceramic Black, Ceramic White, Shadow Gray |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | v5.3 |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v3.1 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






































