Rumored
83% SPEC SCORE
$657
The Tecno Phantom X3 Pro will come with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a... Read More
Tecno Phantom X3 Pro Key Features
Display
6.78 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+32 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2
OS
Android 14
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 5500mAh
wired, 45W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Tecno Phantom X3 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches (~94.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 387 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 |
| CPU | (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP Aperture size: f/2.0 |
| Secondary | 50 MP Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 32 MP Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP Aperture size: f/2.5 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5500mAh |
| Charging | 45W wired |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 164.2 x 72.7 x 8.9 mm (6.46 x 2.86 x 0.35 in) |
| Weight | 201g |
| Color Options | Silver, Dark Blue and Midnight Black |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!








































