Release Date: 12 Apr, 2023
87% SPEC SCORE
$618
The Tecno Phantom V Fold comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 7.85-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good... Read More
Tecno Phantom V Fold Key Features
Display
7.85 inches (2000x2296 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+13 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 9000+ (4 nm)
OS
Android 13
HiOS 13 Fold
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 45W, 40% in 15 min, 100% in 55 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Tecno Phantom V Fold Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 7.85 inches, 196.9 cm² (~88% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable LTPO AMOLED |
| PPI | 388 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1100 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 9000+ (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (1x3.20 GHz Cortex-X2 & 3x2.85 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G710 MC10 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 1.2µm, PDAF, (1/1.3") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.2µm |
| Secondary | 50 MP, (telephoto), 0.64µm, PDAF, (1/2.8") Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.64µm |
| Tertiary | 13 MP, 120˚ (ultrawide), 1.12µm, PDAF, (1/3.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.5 Focal length: 1.12µm |
| Video Recording | 1080p @60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 45W, 40% in 15 min, 100% in 55 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | HiOS 13 Fold |
Design
| Dimensions | 159.4 x 140.4 x 6.9 mm (6.28 x 5.53 x 0.27 in) |
| Weight | 299g |
| Color Options | Black, White |
| Build | aluminum frame plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | AD10 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






































