Release Date: 28 Jun, 2024
82% SPEC SCORE
$1,077
The Tecno Phantom V2 Fold comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 7.9-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Average... Read More
Tecno Phantom V2 Fold Key Features
Display
7.9 inches (2000x2296 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+32 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 9300
OS
Android 13
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 66W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Tecno Phantom V2 Fold Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 7.9 inches (~88% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 4:3.55 |
| PPI | 388 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 2100 nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus Plus |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 9300 |
| CPU | Immortalis 3.25 GHz |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Immortalis G720 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle), PDAF, (1/1.3") Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | 50 MP, 2x optical zoom (Telephoto), PDAF |
| Tertiary | 32 MP, (Ultra Wide) with autofocus |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @ 30 fps UHD 1080p @ 30 fps FHD |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (Wide Angle) |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 66W Fast Charging, Reverse Charging |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Dimensions | 159.4 x 140.4 x 6.9 mm (6.28 x 5.53 x 0.27 in) |
| Color Options | Black and white |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | v5.3, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C, USB on-the-go, USB Charging |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






































