79% SPEC SCORE
$699
The Tecno Phantom V2 Flip comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.9-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 4720 mAh battery life, you can... Read More
Tecno Phantom V2 Flip Key Features
Display
6.9 inches (1080x2640 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 8020 (6 nm)
OS
Android 14
HIOS 14
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
Li-Ion 4720mAh
wired, 70W, 50% in 15 min, 100% in 45 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Tecno Phantom V2 Flip Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.9 inches, 107.6 cm² (~85.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable LTPO AMOLED |
| PPI | 413 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1000 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 8020 (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G77 MC9 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle), 1.0µm, PDAF, (1/1.57") Aperture size: f/1.7 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 50 MP, 114˚ (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 24mm (wide), 0.8µm Aperture size: f/2.5 Focal length: 0.8µm |
| Features | LED flash |
| Video Recording | 1440p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4720mAh |
| Charging | 70W, 50% in 15 min, 100% in 45 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | HIOS 14 |
Design
| Dimensions | 170.7 x 73.4 x 7.6 mm (6.72 x 2.89 x 0.30 in) |
| Weight | 196g |
| Color Options | Gray, Green |
| Build | aluminum frame, steel hinge Eco leather back |
| Sim Card Types | Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 20 28 34 38 39 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 12 20 28 38 40 41 66 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity (incl. for accessories), compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





































