Rumored
88% SPEC SCORE
$1,548
The Tecno Phantom Ultimate 2 Tri Fold will come with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 12.1-inches sharp 4K+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power... Read More
Tecno Phantom Ultimate 2 Tri Fold Key Features
Display
12.1 inches (2780x3200 pixels) 8K
120Hz Refresh rate
Camera
50+13+12 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Helio G100
OS
Android 15
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 6500mAh
Fast Charging, 100W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Tecno Phantom Ultimate 2 Tri Fold Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 12.1 inches (~89.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| PPI | 350 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 4000 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G100 |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/1.7 |
| Secondary | 13 MP, (Telephoto) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 12 MP, (Telephoto), AF Aperture size: f/2.9 |
| Features | HDR, Panorama, Leica lenses |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps 720p @960fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (Wide Angle) |
Battery
| Battery Capacity | 6500mAh |
| Charging | 100W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
Design
| Color Options | Black, White, Blue |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!







































