Release Date: 01 Oct, 2023
79% SPEC SCORE
$568
The Tecno Phantom V Flip comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.9-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Average... Read More
Tecno Phantom V Flip Key Features
Display
6.9 inches (1080x2640 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
64+13 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 8050 (6 nm)
OS
Android 13
HIOS 13.5
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 4000mAh
wired, 45W, 50% in 15 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Tecno Phantom V Flip Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.9 inches, 107.6 cm² (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable LTPO AMOLED |
| PPI | 413 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1000 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 8050 (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (1x3.0 GHz Cortex-A78 |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G77 MC9 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 64 MP, 25mm (wide), 0.8µm, PDAF, (1/1.73") Aperture size: f/1.7 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 13 MP, (ultrawide), 1.12µm, (1/3") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 24mm (wide), 0.8µm Aperture size: f/2.5 Focal length: 0.8µm |
| Features | LED flash |
| Video Recording | 1440p @30fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Charging | 45W , 50% in 15 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | HIOS 13.5 |
Design
| Dimensions | 171.7 x 74.1 x 7 mm (6.76 x 2.92 x 0.28 in) |
| Weight | 194g |
| Color Options | Iconic Black, Mystic Dawn |
| Build | aluminum frame, steel hinge Eco leather back |
| Sim Card Types | Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity (incl. for accessories), compass |
Additional Info
| Models | AD11 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!







































