Rumored
86% SPEC SCORE
$556
The Nokia N73 5G will come with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.9-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Outstanding 6000 mAh... Read More
Nokia N73 5G Key Features
Display
6.9 inches (1400x3200 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
200+12+8+2+2 MP (Quad Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Gen1
OS
Android 12
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 6000mAh
Fast Charging, 65W
Data Updated on: 01 May, 2026
Nokia N73 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.9 inches |
| Display Type | Color Super AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 506 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 |
| CPU | Adreno 3 GHz |
| CPU cores | Octa Core |
| GPU | Adreno 730 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 200 MP, AF |
| Secondary | 12 MP |
| Tertiary | 8 MP |
| Quaternary | 2 MP |
| Camera 5 | 2 MP |
| Features | Zeiss optics, Panorama, HDR, Flash LED |
| Video Recording | 2160p 1080p |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (Wide Angle) Aperture size: ƒ/2 |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps, FHD |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 65W Fast Charging |
Sound
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
Design
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM, Nano+Nano SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
Connectivity
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, EDR |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint, Face Unlock , Ambient light sensor, Proximity sensor, Accelerometer (G-sensor), E-compass, Gyroscope |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Nokia N73 5G Comparisons
Our Latest Blog
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
































