Rumored
Release Date: 05 Aug, 2024
80% SPEC SCORE
$658
The Samsung Galaxy Note 30 5G will come with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Decent 4200 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. ... Read More
Samsung Galaxy Note 30 5G Key Features
Display
6.7 inches (1080x2460 pixels) FHD
Camera
12+50+12 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8+ Gen1
OS
Android 12
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
Li-Ion 4200mAh
Fast Charging, 67W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy Note 30 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches (~89.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED Plus Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 403 ppi |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen1 |
| CPU | Adreno 3.2 GHz |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno GPU |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 12 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 50 MP, (Telephoto) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 12 MP, (Ultra Wide) with autofocus Aperture size: f/2.2 |
| Features | auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @ 24 fps UHD 2160p @ 30/60 fps UHD 1080p @ 120/30/60 fps FHD 720p @ 960 fps HD |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (Wide Angle) with Autofocus Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 2160p @ 30/60 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD, |
Battery
| Battery Capacity | 4200mAh |
| Charging | 67W Fast Charging, 9W Reverse Charging |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
Design
| Dimensions | 75.2 x 161.6 x 8.3 mm (2.96 x 6.36 x 0.33 in) |
| Weight | 192g |
| Color Options | Black, Gray, Red, Yellow |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | v5.2, A2DP, LE, apTX |
| Positioning | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v3.2, USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Barometer, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Hall Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!








































