Release Date: 21 Aug, 2020
84% SPEC SCORE
$1,365
The Samsung Galaxy Note20 Ultra comes with Android 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.9-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Average 4500 mAh battery life, you can stay... Read More
Samsung Galaxy Note20 Ultra Key Features
Display
6.9 inches (1440x3088 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
108+12+12 MP (Triple Camera)
10 MP Selfie 8K Video
Hardware
Exynos 990 (7 nm+)
OS
Android 10
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
Li-Ion 4500mAh
wired, PD3.0, 25W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy Note20 Ultra Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.9 inches, 116.7 cm² (~91.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Aspect Ratio | 19.3:9 |
| PPI | 496 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Exynos 990 (7 nm+) |
| Fabrication process | 7nm |
| CPU | Mali (2x2.73 GHz Mongoose M5 & 2x2.50 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) - Global |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G77 MP11 - Global |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 8GB + 512GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 108 MP, 26mm (wide), 1/1.33", 0.8µm, PDAF, OIS Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 12 MP, 120mm (periscope telephoto), 1.0µm, PDAF Aperture size: f/3.0 Focal length: 1.0µm |
| Tertiary | 12 MP, 120˚, 13mm (ultrawide), 1.4µm, (1/2.55") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.4µm |
| Features | Laser AF, LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @24fps 2160p @30/60fps 1080p @30/60/240fps 720p @960fps HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS & OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 10 MP, 26mm (wide), 1.22µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.22µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4500mAh |
| Charging | PD3.0, 25W wired, 15W wireless (Qi/PMA), 4.5W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 10 |
Design
| Dimensions | 164.8 x 77.2 x 8.1 mm (6.49 x 3.04 x 0.32 in) |
| Weight | 208g |
| Color Options | Mystic Bronze, Mystic Black, Mystic White |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 32 38 39 40 41 66 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE (7CA) Cat20 2000 200 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, apTX |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | SM-N985F, SM-N985F/DS |
| SAR | 0.57 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Samsung Galaxy Note20 Ultra Comparisons
Our Latest Blog
Months before its anticipated release, the OnePlus 16 has already generated media buzz, as reported early leaks point to significantly improved performance, camera technology, and battery life. While there have been no official announcements from OnePlus regarding these features, several news reports have suggested the 2026 flagship may be among the most powerful smartphones ever […] The post Breaking Down the OnePlus 16 Leaks: What’s Coming Next? first appeared on TechSpecs Info.
nsumers. The right device is not just about a brand; there is more to it. It is now more about finding a device that matches your specific needs along with your lifestyle. So, whether you’re upgrading your current device or planning to buy your first smartphone, this guide is for you. We have outlined some […] The post A Complete Guide to Choosing the Best Smartphone first appeared on TechSpecs Info.
Smartphones come in various price ranges, from budget-friendly to very expensive flagship products. While each basic phone can perform basic functions such as making phone calls, sending text messages and web search. There are significant differences between these two classes of smartphones in terms of performing those basic functions to the quality, performance, feature set […] The post Budget Phone vs Flagship Phone (Worth It?) first appeared on TechSpecs Info.
The best smartphone cameras have surpassed the standard professional DSLR and mirrorless camera in many areas due to their amazing new technology capabilities like larger sensors, AI through image processing, incredible periscope zoom lenses, and cinematic-quality video capabilities. Smartphone cameras provide you with the creative flexibility of traditional photography while giving you incredible photo and […] The post Best Smartphones for Photography in 2026 (Top Camera Picks) first appeared on TechSpecs Info.
The Poco X8 Pro Max is built to deliver its primary mission, which requires it to achieve maximum performance while providing extended battery life at an affordable price. This phone targets gamers, heavy users and people who want to avoid daily phone charging with its Dimensity 9500s chipset, 8500 to 9000mAh battery and high-refresh-rate OLED […] The post Poco X8 Pro Max Review: Performance, Camera & Battery Tested first appeared on TechSpecs Info.










































