Rumored
90% SPEC SCORE
$837
The Motorola Edge 60 Ultra will come with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.82-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a... Read More
Motorola Edge 60 Ultra Key Features
Display
6.82 inches (1200x2780 pixels) FHD
165Hz Refresh rate
Camera
200+50+50 MP (Triple Camera)
60 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Gen4
OS
Android 15
Ram & Storage
12GB + 512GB
Battery
Li-Po 4600mAh
Fast Charging, 150W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Motorola Edge 60 Ultra Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.82 inches (~90.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED Screen |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| PPI | 444 ppi |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus Plus |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen4 |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 200 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 50 MP, (Ultra Wide) Aperture size: f/1.6 |
| Tertiary | 50 MP, AF |
| Features | panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 60 MP, 0.61µm, (Wide Angle) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4600mAh |
| Charging | 150W Fast Charging, 60W Wireless Charging, 5W Reverse Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
Design
| Dimensions | 161.2 x 74 x 8.6 mm (6.35 x 2.91 x 0.34 in) |
| Color Options | Black, White |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






























































