Release Date: 17 Oct, 2025
84% SPEC SCORE
$464
The Motorola Edge 60 Neo comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.36-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a All-day 5200 mAh... Read More
Motorola Edge 60 Neo Key Features
Display
6.36 inches (1200x2670 pixels) FHD+
120Hz Refresh rate
Camera
50+10+13 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7400
OS
Android 15
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
5200mAh
Wired, 68W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Motorola Edge 60 Neo Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.36 inches, 97.6 cm² (~88.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO P-OLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 3000 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7400 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G615 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | uMCP |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 1.0µm, multi-directional PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 10 MP, 73mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, (1/3.94") Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.0µm |
| Tertiary | 13 MP, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1.12µm, PDAF, (1/3.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide), 0.7µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30/60/120fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5200mAh |
| Charging | 68W Wired, 15W wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| Software Updates | up to 5 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 154.1 x 71.2 x 8.1 mm (6.07 x 2.80 x 0.32 in) |
| Weight | 174.5g |
| Color Options | Pantone Latte, Pantone Frostbite, Pantone Poinciana, Pantone Grisaille |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame silicone polymer (eco leather) back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + eSIMNano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 32 38 39 40 41 42 43 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 26 28 38 40 41 66 75 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | XT2509-1 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




























































