Release Date: 14 Sep, 2023
84% SPEC SCORE
$490
The Motorola Edge 40 Neo comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.55-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Good 5000 mAh... Read More
Motorola Edge 40 Neo Key Features
Display
6.55 inches (1080x2400 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+13 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7030 (6nm)
OS
Android 13
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 68W, 50% in 15 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Motorola Edge 40 Neo Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.55 inches, 103.6 cm² (~90.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | P-OLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 402 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 1300 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7030 (6nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.5 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G610 MC3 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
| Storage type | uMCP |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 1.0µm, multi-directional PDAF, (1/1.5") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 13 MP, 120˚ (ultrawide), 1.12µm, PDAF Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide), 0.7µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 68W, 50% in 15 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Dimensions | 159.6 x 72 x 7.9 mm (6.28 x 2.83 x 0.31 in) |
| Weight | 170g |
| Color Options | Black, Soothing Sea, Caneel Bay, Peach Fuzz |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM, eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 32 38 38 39 40 41 42 43 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | XT2307-1 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





























































