89% SPEC SCORE
$550
The Motorola Edge 70 Fusion+ comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.8-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Long-lasting 5200 mAh... Read More
Motorola Edge 70 Fusion+ Key Features
Display
6.8 inches (1272x2772 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+10+50 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM7635-AC Snapdragon 7s Gen 4
OS
Android 16
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 5200mAh
Wired, 68W
Data Updated on: 10 Apr, 2026
Motorola Edge 70 Fusion+ Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 inches, 113.1 cm² (~91.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 449 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 5200 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM7635-AC Snapdragon 7s Gen 4 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 810 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
| Storage type | uMCP |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (Wide), 1.0µm, multi-directional PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 10 MP, 73mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, (1/3.94") Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.0µm |
| Tertiary | 50 MP, 120˚ (ultrawide), AF Aperture size: f/2.2 |
| Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 5200mAh |
| Charging | 68W Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
Design
| Dimensions | 162.8 x 75.6 x 7.2 mm (6.41 x 2.98 x 0.28 in) |
| Weight | 177g |
| Color Options | Pantone: Orient Blue, Sporting Green, Silhouette, Blue Surf |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), Plastic frame |
| Sim Card Types | Nano-SIM + eSIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 26 28 38 40 41 42 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 7 28 38 40 41 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Motorola Edge 70 Fusion+ Comparisons
Our Latest Blog
Compare Motorola Edge 70 vs OnePlus 15R in 2025. Explore display, performance, camera, battery, price & find the best mid-range phone for you.
Explore the unboxing and review of the Nothing Phone (2a) Plus. its features, performance, first impressions and nothing phone 2a plus Price with our detailed overview.
Motorola Signature review covering design, display, performance, battery life, cameras, and software support. Find out if this Rs 59,999 flagship is worth buying in 2026.
Find the best Motorola G45 5G case cover and protect your phone from drop damage, shocks, scratches, etc. Review the features of several case covers and pick the best item.
Motorola Signature sees an unexpected price hike from €1,000 to €1,300 in Finland. Discover the possible reasons behind the increase, market impact, and expert insights.


































































