Upcoming
80% SPEC SCORE
$933
The upcoming Huawei Mate V flip will come with Android 11, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 8-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Good 4500 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging.... Read More
Huawei Mate V flip Key Features
Display
8 inches (2200x2480 pixels) UHD
Camera
64+13+8+2 MP (Quad Camera)
10 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm)
OS
Android 11
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 4500mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Huawei Mate V flip Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 8 inches |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 414 ppi |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| Fabrication process | 7nm |
| CPU | Mali (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G76 MP16 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 64 MP, 27mm, (Wide) Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 13 MP, (ultra-wide) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 8 MP |
| Quaternary | 2 MP |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @24/30fps 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 10 MP, 26mm, (wide) Aperture size: f/2.4 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30/fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4500mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 11 |
Design
| Color Options | Interstellar Blue |
| Build | Front glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame back glass (Gorilla Glass 5) |
| Sim Card Types | Dual SIM ( Nano-SIM ,dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive |
| Positioning | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



































































