Release Date: 07 May, 2022
84% SPEC SCORE
$1,946
The Huawei Mate Xs 2 HarmonyOS ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 7.8-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 4600 mAh battery life, you can stay powered throughout the day... Read More
Huawei Mate Xs 2 Key Features
Display
7.8 inches (2200x2480 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8+13 MP (Triple Camera)
10.7 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 4G (5 nm)
OS
HarmonyOS
EMUI 12
Ram & Storage
8GB + 256GB
8GB + 512GB
Battery
Li-Po 4600mAh
wired, 66W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Huawei Mate Xs 2 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 7.8 inches, 195.8 cm² (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable OLED |
| PPI | 424 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 4G (5 nm) |
| Fabrication process | 5nm |
| CPU | Adreno (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 660 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 8GB + 512GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF, Laser AF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 8 MP, 81mm (telephoto), PDAF Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 13 MP, 120˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/240fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 10.7 MP Aperture size: f/2.2 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30/240fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4600mAh |
| Charging | 66W wired, 5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | HarmonyOS |
| OS UI | EMUI 12 |
Design
| Dimensions | 156.5 x 139.3 x 5.4 mm (6.16 x 5.48 x 0.21 in) |
| Weight | 255g |
| Color Options | Black, White, Purple |
| Sim Card Types | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / GSM CDMA2000 / 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 26 28 34 38 39 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.1 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, color spectrum |
Additional Info
| Models | PAL-AL00, PAL-LX9 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

































































