Rumored
83% SPEC SCORE
$839
The Huawei Mate 80 will come with HarmonyOS 5, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.69-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 4750 mAh battery life, you can stay powered... Read More
Huawei Mate 80 Key Features
Display
6.69 inches (1260x2460 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+12+12 MP (Triple Camera)
13 MP Selfie 4K Video
Hardware
Kirin 9000S
OS
HarmonyOS 5
Ram & Storage
12GB + 512GB
Battery
Li-Po 4750mAh
Fast Charging, 66W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Huawei Mate 80 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.69 inches (~88.09% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO OLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 441 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Kirin 9000S |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 12GB + 512GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP |
| Secondary | 12 MP |
| Tertiary | 12 MP |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4750mAh |
| Charging | 66W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | HarmonyOS 5 |
Design
| Dimensions | 161.4 x 76 x 8 mm (6.35 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 209g |
| Color Options | Black, White, Green |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Proximity, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



































































