Release Date: 10 Sep, 2024
99% SPEC SCORE
$2,608
The Huawei Mate XT Ultimate comes with HarmonyOS 4, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 10.2-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a All-day 5600 mAh battery life, you can stay powered throughout the... Read More
Huawei Mate XT Ultimate Key Features
Display
10.2 inches (2232x3184 pixels) UHD
90Hz Refresh rate
Camera
50+12+12 MP (Triple Camera)
8 MP Selfie 4K Video
Hardware
Kirin 9010
OS
HarmonyOS 4
Ram & Storage
16GB + 256GB
16GB + 512GB
Battery
Li-ion (Si/C) 5600mAh
Wired, 66W
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Huawei Mate XT Ultimate Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 10.2 inches, 315.5 cm² (~91.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Tri-foldable LTPO OLED |
| PPI | 381 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Kirin 9010 |
| Fabrication process | 7nm |
| CPU | Maleoon (1x2.3 GHz Taishan Big & 3x2.18 GHz Taishan Mid & 4x1.55 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Maleoon 910 |
Storage
| Memory | 16GB + 256GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), PDAF Aperture size: f/1.4-f/4.0 |
| Secondary | 12 MP, 125mm (periscope telephoto), 5.5x optical zoom Aperture size: f/3.4 |
| Tertiary | 12 MP, 13mm, 120˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | Laser AF, Color Spectrum Sensor, LED flash, Panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p 1080p gyro-EIS, OIS, HDR |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p 1080p |
Battery
| Battery Capacity | 5600mAh |
| Charging | 66W Wired, 50W Wirless, 7.5W Reverse Wireless, 5W Reverse Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | HarmonyOS 4 |
Design
| Dimensions | 156.7 x 219 x 4.8 mm (6.17 x 8.62 x 0.19 in) |
| Weight | 298g |
| Color Options | Red, Black |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.1, DisplayPort 1.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Barometer, BDS Satellite Calling and Messaging |
Additional Info
| Models | GRL-AL10 |
| In Box Contents | USB to USB-C Cable, Charger, Mobile Cover, Turbo Charger |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Huawei Mate XT Ultimate Comparisons
Our Latest Blog
Want to know about Huawei's upcoming Tri-Fold smartphone that the brand plans to launch on September 10? Read this post to learn about Huawei's Tri-Fold Mate XT. Read on!
Compare the best camera phones of 2026. Oppo, Samsung, Xiaomi, Vivo & Huawei battle it out for photography, video, AI features & performance.
Discover the ultimate charging solution with Huawei 66W Super Charger. Swiftly power up your devices in style, redefining speed and sophistication. Embrace the future of charging with Huawei 66W Super Charger.
Explore the top 10 earbuds of 2025, offering an ultimate sound experience. Dive into unparalleled audio quality, comfort, and innovative features in this year's best picks.
Explore the top PC VR Games in 2025 with our ultimate guide. From thrilling adventures to mind-bending experiences, discover the best virtual reality games for an immersive gaming journey.
































































