Release Date: 05 Mar, 2020
87% SPEC SCORE
$2,117
The Huawei Mate Xs comes with Android 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 8-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Decent 4500 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price... Read More
Huawei Mate Xs Key Features
Display
8 inches (2200x2480 pixels) UHD
Camera
40+8+16 MP (Triple Camera)
4K Video
Hardware
Kirin 990 5G (7 nm+)
OS
Android 10
EMUI 10
Ram & Storage
8GB + 512GB
Battery
Li-Po 4500mAh
wired, 55W, 85% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Huawei Mate Xs Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 8 inches, 205 cm² (~86.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable OLED |
| PPI | 414 ppi |
Performance
| Processor (SoC) | Kirin 990 5G (7 nm+) |
| Fabrication process | 7nm |
| CPU | Mali (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.36 GHz Cortex-A76 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G76 MP16 |
Storage
| Memory | 8GB + 512GB |
| Storage type | UFS 2.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 40 MP, 27mm (wide), PDAF, (1/1.7") Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 8 MP, 81mm (telephoto), PDAF Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 16 MP, 17mm (ultrawide), AF Aperture size: f/2.2 |
| Quaternary | Aperture size: TOF 3D, (depth) |
| Features | Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
Battery
| Battery Capacity | 4500mAh |
| Charging | 55W, 85% in 30 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 10 |
| OS UI | EMUI 10 |
Design
| Dimensions | 161.3 x 146.2 x 5.4 mm (6.35 x 5.76 x 0.21 in) |
| Weight | 300g |
| Color Options | Interstellar Blue |
| Build | Plastic front, aluminum frame aluminum back |
| Sim Card Types | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 6 7 8 9 12 17 18 19 20 26 28 32 34 38 39 40 41 |
| 5G bands | 1 3 28 38 41 77 78 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE Cat21 1400 200 / 5G (2+ Gbps DL) |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.1 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | TAH-N29m |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

































































