Release Date: 20 Sep, 2024
100% SPEC SCORE
$2,768
The Huawei Mate XT comes with HarmonyOS 4, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 10.2-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Extended 5600 mAh battery life, you can stay powered... Read More
Huawei Mate XT Key Features
Display
10.2 inches (2232x3184 pixels) 8K
120Hz Refresh rate
Camera
50+12+12 MP (Triple Camera)
8 MP Selfie 4K Video
OS
HarmonyOS 4
Ram & Storage
16GB + 256GB
16GB + 512GB
Battery
Si/C 5600mAh
wired, 66W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Huawei Mate XT Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 10.2 inches, 315.5 cm² (~91.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Tri-foldable LTPO OLED |
| Aspect Ratio | 381:3 |
| PPI | 381 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| CPU | Maleoon (1x2.3 GHz Taishan Big & 3x2.18 GHz Taishan Mid & 4x1.55 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Maleoon 910 |
Storage
| Memory | 16GB + 256GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), PDAF Aperture size: f/1.4 |
| Secondary | 12 MP, 125mm (periscope telephoto), PDAF Aperture size: f/3.4 |
| Tertiary | 12 MP, 13mm, 120˚ (ultrawide), PDAF Aperture size: f/2.2 |
| Features | Laser AF, LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p 1080p gyro-EIS, OIS, HDR |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p 1080p |
Battery
| Battery Capacity | 5600mAh |
| Charging | 66W wired, 50W wireless, 7.5W reverse wireless, 5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | HarmonyOS 4 |
Design
| Dimensions | 156.7 x 219 x 3.6 mm (6.17 x 8.62 x 0.14 in) |
| Weight | 298g |
| Color Options | Red, Black |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.1, DisplayPort 1.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, color Spectrum |
Additional Info
| Models | GRL-AL10 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






































































