Rumored
Release Date: 03 Dec, 2024
76% SPEC SCORE
$597
The OnePlus 12T will come with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.72-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Average 5000... Read More
OnePlus 12T Key Features
Display
6.72 inches (1080x2412 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+13+5 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Gen3
OS
Android 13
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
OnePlus 12T Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.72 inches (~93.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20.1:9 |
| PPI | 394 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen3 |
| CPU | Adreno |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno GPU |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP |
| Secondary | 13 MP, (Wide Angle) |
| Tertiary | 5 MP, (macro), AF |
| Features | HDR, LED flash, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.4 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Dimensions | 163 x 73.9 x 8.6 mm (6.42 x 2.91 x 0.34 in) |
| Weight | 190g |
| Color Options | Black, White |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | yes |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.1 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




















































































