Upcoming
Release Date: 31 May, 2025
79% SPEC SCORE
$582
The upcoming OnePlus 13 Mini will come with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.31-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Long-lasting 5500 mAh battery... Read More
OnePlus 13 Mini Key Features
Display
6.31 inches (1440x3168 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+8 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Elite
OS
Android 15
OxygenOS 15
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
Si/C 5500mAh
Fast Charging, SUPERVOOC Charging, 80W
Data Updated on: 01 May, 2026
OnePlus 13 Mini Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.31 inches (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Color LTPO AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 510 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Crystal Shield Super-Ceramic Glass |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| CPU | 2x Prime Core@4.32 GHz & 6x Performance Core@3.53 GHz |
| CPU cores | Octa Core |
| GPU | Adreno |
| GPU Core | 830 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle) Aperture size: ƒ/1.6 |
| Secondary | 50 MP, (Periscope Telephoto) Aperture size: ƒ/2.6 |
| Tertiary | 8 MP, (Ultra Wide) Aperture size: ƒ/2 |
| Features | Hasselblad Color Calibration, HDR, Panorama |
| Video Recording | 2160p @ 30 fps UHD 1080p @ 30 fps FHD |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (Wide Angle) Aperture size: ƒ/2.4 |
| Video Recording | 2160p @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD, |
Battery
| Battery Capacity | 5500mAh |
| Charging | SUPERVOOC Charging, 80W Fast Charging, 50W Wireless Charging, 10W Reverse Charging, 5W Reverse Wireless Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | OxygenOS 15 |
Design
| Water & Dust Resistance | Dust Resistant, Water Resistance |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | 5.4 |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Sensor , Face Unlock , Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Color Spectrum |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
OnePlus 13 Mini Comparisons
Our Latest Blog
The smartphone market is now very competitive, especially in the mid-range category. Smartphone rands are now coming up with affordable devices that include premium features. One such device is Infinix Not 60 Ultra. This phone is gaining immense traction for its affordability and premium features. It does not only offer a stylish look, but also […] The post Infinix Note 60 Ultra Review: Style, Power, and Everyday Performance first appeared on TechSpecs Info.
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Some smartphone companies go above and beyond to deliver premium features with affordable pricing. Phones these days are built keeping users specific needs in mind. For instance, some phones are specifically designed for photo enthusiasts, while others are designed for buyers who want a balance of premium features and affordable pricing. But what if you […] The post Why the Google Pixel 10 at $549 Makes the Pixel 10a Easy to Ignore first appeared on TechSpecs Info.

























































































