Rumored
Release Date: 31 Oct, 2025
90% SPEC SCORE
$810
The OnePlus 14 will come with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.82-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Power through your day with... Read More
OnePlus 14 Key Features
Display
6.82 inches (1440x3168 pixels) UHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+50+50+50 MP (Quad Camera)
50 MP Selfie 4K Video
OS
Android 15
OxygenOS 15
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 6500mAh
Fast Charging, 120W
Data Updated on: 01 May, 2026
OnePlus 14 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.82 inches (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Color LTPO AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 510 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 6000 nits (peak) |
| HDR | Dolby Vision, HDR10+ |
| Protection | Crystal Shield Super-Ceramic Glass |
Performance
| CPU cores | Octa-Core |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF |
| Secondary | 50 MP, (Periscope telephoto), PDAF |
| Tertiary | 50 MP, (ultrawide), PDAF |
| Quaternary | 50 MP |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (wide) Aperture size: f/2.4 |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6500mAh |
| Charging | 120W Fast Charging, 65W wireless, 10W reverse charging, 5W reverse wireless |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | OxygenOS 15 |
Design
| Color Options | Midnight Black, Glacier White, Emerald Green |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 6.0 |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Gyro, Fingerprint Sensor, Proximity, Accelerometer, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




















































































