Release Date: 14 Apr, 2021
87% SPEC SCORE
$495
The OnePlus 9R comes with Android 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.55-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Decent 4500 mAh battery life, you can... Read More
OnePlus 9R Key Features
Display
6.55 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
48+16+5+2 MP (Quad Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm)
OS
Android 10
OxygenOS 13
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 4500mAh
wired, 65W, 1-100% in 39 min (advertised)
Data Updated on: 01 May, 2026
OnePlus 9R Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.55 inches, 103.6 cm² (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Fluid AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 402 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| Fabrication process | 7nm |
| CPU | Adreno (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 650 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 48 MP, 26mm (wide), 0.8µm, PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/1.7 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 16 MP, 14mm, 123˚ (ultrawide), 1.0µm, (1/3.6") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.0µm |
| Tertiary | 5 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Quaternary | 2 MP, (monochrome) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/240fps Auto HDR, gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.0µm |
| Features | Auto-HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 4500mAh |
| Charging | 65W, 1-100% in 39 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 10 |
| OS UI | OxygenOS 13 |
| Software Updates | Android 13 |
Design
| Dimensions | 161 x 74.1 x 8.4 mm (6.34 x 2.92 x 0.33 in) |
| Weight | 189g |
| Color Options | Carbon Black, Lake Blue |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), aluminum frame glass back (Gorilla Glass 5) |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 26 34 38 39 40 41 46 |
| 5G bands | 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE (CA) Cat18 1200 200 / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.1 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | LE2101, LE2100 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!


















































































