Release Date: 07 Jan, 2025
88% SPEC SCORE
$500
The OnePlus 13R comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through... Read More
OnePlus 13R Key Features
Display
6.78 inches (1264x2780 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+8 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3
OS
Android 15
OxygenOS 15
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 512GB
Battery
Li-Po 6000mAh
Fast Charging, wired, 80W, 50% in 20 min, 100% in 52/54 min
Data Updated on: 10 Apr, 2026
OnePlus 13R Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111.7 cm² (~91.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO 4.1 AMOLED |
| PPI | 450 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 4500 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno GPU |
| GPU Core | 750 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 1/1.56", (1.0µm) Aperture size: f/1.8 Focal length: 1/1.56" |
| Secondary | 50 MP, 47mm (telephoto), 1/2.75", (0.64µm) Aperture size: f/2.0 Focal length: 1/2.75" |
| Tertiary | 8 MP, 16mm, 1/4.0", 112˚, (1.12µm) Aperture size: f/2.2 Focal length: 1/4.0" |
| Features | HDR, Panorama, Color spectrum sensor, LED flash |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 26mm (wide), 1/3.1" Aperture size: f/2.4 Focal length: 1/3.1" |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | wired, 80W, 50% in 20 min, 100% in 52/54 min Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | OxygenOS 15 |
| Software Updates | up to 4 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 161.7 x 75.8 x 8 mm (6.37 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 206g |
| Color Options | Astral Trail, Nebula Noir |
| Water & Dust Resistance | waterproof and dustproof |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i) aluminum frame |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 30 32 38 39 40 41 48 66 71 LTE 1 3 4 5 8 28 38 39 40 41 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 25 26 28 30 38 40 41 48 66 71 77 78 1 3 5 8 28 40 41 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
Additional Info
| SAR | 1.19 W/kg W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
OnePlus 13R Comparisons
Our Latest Blog
Excited for the OnePlus 13R? Launching January 7, this sleek smartphone features a slim design and a powerful 6000mAh battery. Discover everything to expect!
Looking for a 2025 flagship? The OnePlus 15 offers blazing performance, a crisp AMOLED display, and impressive camera tech in a sleek package.
Find the upcoming OnePlus mobile phones price list in India for 2023. Explore upcoming models, specifications, and expected release dates. Stay informed and make informed purchasing decisions.
Explore the OnePlus Buds Pro 2 vs Apple AirPods Pro (2nd Gen) in-depth comparison. Delve into design, features, performance, and more to make an informed earphone choice.
Looking to grab the latest 15R from OnePlus? Explore all the features of the latest device and see if this is the right fit for your daily needs. Learn everything here.

















































































