Release Date: 17 May, 2018
83% SPEC SCORE
$445
The OnePlus 6 comes with Android 8, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.28-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Good 3300 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. ... Read More
OnePlus 6 Key Features
Display
6.28 inches (1080x2280 pixels) FHD
60Hz Refresh rate
Camera
16+20 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm)
OS
Android 8
OxygenOS 11.1.1.1
Ram & Storage
6GB + 64GB
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 3300mAh
wired, 20W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
OnePlus 6 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.28 inches, 98.4 cm² (~83.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Optic AMOLED |
| Aspect Ratio | 19:9 |
| PPI | 402 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| Fabrication process | 10nm |
| CPU | Adreno (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 630 |
Storage
| Memory | 6GB + 64GB, 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 16 MP, 25mm (wide), 1.22µm, PDAF, (1/2.6") Aperture size: f/1.7 Focal length: 1.22µm |
| Secondary | 20 MP, 25mm (wide), 1.0µm, PDAF, (1/2.8") Aperture size: f/1.7 Focal length: 1.0µm |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/240fps 720p @480fps Auto HDR |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 25mm (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.0µm |
| Features | Auto-HDR, gyro-EIS |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 3300mAh |
| Charging | 20W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 8 |
| OS UI | OxygenOS 11.1.1.1 |
| Software Updates | Android 11 |
Design
| Dimensions | 155.7 x 75.4 x 7.8 mm (6.13 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight | 177g |
| Color Options | Midnight Black, Mirror Black, Silk White, Amber Red |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), aluminum frame glass back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 25 26 28 29 30 32 34 38 39 40 41 66 71 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 25 26 28 29 34 38 39 40 41 66 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE (4CA) Cat16 1024 150 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | A6000, A6003 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

















































































