Upcoming
Release Date: 25 Dec, 2024
77% SPEC SCORE
$550
The upcoming Motorola Razr 50s will come with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.9-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a... Read More
Motorola Razr 50s Key Features
Display
6.9 inches (1080x2640 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+13 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3
OS
Android 14
My UX
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 4000mAh
Fast Charging, 30W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Motorola Razr 50s Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.9 inches (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 22:9 |
| PPI | 413 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 3000 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle) |
| Secondary | 13 MP, (Ultra Wide), AF |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (Wide Angle), 0.7µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.7µm |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Charging | 30W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | My UX |
Design
| Color Options | Steel Wool, Pumice Stone, Arabesque |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 5.4 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!









































