Popular
Release Date: 21 May, 2025
90% SPEC SCORE
$800
The Motorola Razr 60 Ultra comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Decent 4700 mAh... Read More
Motorola Razr 60 Ultra Key Features
Display
7 inches (1224x2912 pixels) FHD
165Hz Refresh rate
Camera
50+50 MP (Dual Camera)
50 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite
OS
Android 15
Ram & Storage
16GB + 512GB
16GB + 1TB
Battery
4700mAh
wired, 68W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Motorola Razr 60 Ultra Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 7 inches, 106.7 cm² (~84.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable LTPO AMOLED |
| PPI | 464 ppi |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Brightness | 4500 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Adreno (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 830 |
Storage
| Memory | 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 1.0µm, multi-directional PDAF, (1/1.56") Aperture size: ƒ/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 50 MP, 12mm, 122˚ (ultrawide), 0.6µm, PDAF Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.6µm |
| Features | LED flash, panorama, HDR, Pantone Validated Colour and Skin Tones |
| Video Recording | 4320p @30fps 2160p @30/60/120fps 1080p @30/60/120/240fps Dolby Vision HDR gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (wide), 0.64µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.64µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4700mAh |
| Charging | 68W wired, 30W Wireless, 5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
Design
| Dimensions | 171.5 x 74 x 7.2 mm (6.75 x 2.91 x 0.28 in) |
| Weight | 199g |
| Color Options | Pantone Rio Red, Pantone Scarab, Pantone Mountain Trail |
| Water & Dust Resistance | Dust and water resistant (dust > 1mm; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Plastic front (unfolded), aluminum frame (6000 series), hinge (stainless steel) silicone polymer back (eco leather) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + eSIM, Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA 2000 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 25 26 28 29 30 32 34 38 39 40 41 42 43 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 12 14 20 25 26 28 29 30 38 40 41 48 66 70 71 75 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive, apTX Lossless |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C V2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | XT2551-6 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!















































