Rumored
78% SPEC SCORE
$1,549
The Motorola Razr 2023 will come with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.9-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Decent 4200... Read More
Motorola Razr 2023 Key Features
Display
6.9 inches (1080x2640 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
64+13 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1
OS
Android 13
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 4200mAh
Turbo Power, 30W
Data Updated on: 10 Apr, 2026
Motorola Razr 2023 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.9 inches (~85.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED LTPO Screen |
| Aspect Ratio | 22:9 |
| PPI | 413 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 64 MP, 0.7µm Aperture size: f/1.7 Focal length: 0.7µm |
| Secondary | 13 MP, (Ultra wide / macro), 1.12µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 0.7µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.7µm |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4200mAh |
| Charging | 30W Turbo Power, 5W wireless charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, Dual stereo speakers with Dolby Atmos® and Spatial Sound |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Dimensions | 170.82 x 73.95 x 7.35 mm (6.73 x 2.91 x 0.29 in) |
| Weight | 188.6g |
| Color Options | sage green, vanilla cream, summer lilac, cherry blossom |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | 5.3 |
| Positioning | GPS, LTEPP, SUPL, GLONASS, Galileo |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint reader, Proximity sensor, Ambient light sensor, Ultra-Sonic sensor, Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Motorola Razr 2023 Comparisons
Our Latest Blog
Discover the Motorola Razr 60 Ultra review design, display, performance, camera and battery life. See if this stylish flip phone is worth the price.
Motorola Signature review covering design, display, performance, battery life, cameras, and software support. Find out if this Rs 59,999 flagship is worth buying in 2026.
Find the best Motorola G45 5G case cover and protect your phone from drop damage, shocks, scratches, etc. Review the features of several case covers and pick the best item.
Explore the top foldable phones of 2023, from Samsung's Galaxy Z Fold 5 to Google's Pixel Fold and more. Discover the future of mobile technology.
Motorola Signature sees an unexpected price hike from €1,000 to €1,300 in Finland. Discover the possible reasons behind the increase, market impact, and expert insights.












































