Rumored
91% SPEC SCORE
$925
The iQOO 14 Pro will come with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.88-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Exceptional 6500 mAh... Read More
iQOO 14 Pro Key Features
Display
6.88 inches (1440x3168 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+50 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Elite
OS
Android 16
Funtouch OS 16
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Si/C 6500mAh
Fast Charging, 150W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
iQOO 14 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.88 inches (~90.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Color LTPO 2.0 AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.8:9 |
| PPI | 506 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 2400 nits |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| CPU cores | Octa-Core |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (Wide) |
| Secondary | 50 MP, (telephoto) |
| Tertiary | 50 MP, (ultrawide) |
| Features | Dual LED |
| Video Recording | 4320p 2160p @30/60fps 1080p @30/60fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (Wide) Aperture size: f/2.45 |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6500mAh |
| Charging | 150W Fast Charging, reverse charging |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | Funtouch OS 16 |
Design
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GALILEO, NavIC, BeiDou, GLONASS, NavIC, QZSS, GNSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Sensor, Accelerometer, Proximity , Ambient |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!


















































