Release Date: 14 Nov, 2023
87% SPEC SCORE
$605
The iQOO 12 comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Decent 5000 mAh battery life, you... Read More
iQOO 12 Key Features
Display
6.78 inches (1260x2800 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+64+50 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm)
OS
Android 14
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 120W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
iQOO 12 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111 cm² (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 453 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 3000 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 750 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), 1.2µm, multi-directional PDAF, (1/1.3") Aperture size: f/1.7 Focal length: 1.2µm |
| Secondary | 64 MP, 70mm (periscope telephoto), PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/2.6 |
| Tertiary | 50 MP, 15mm, 119˚ (ultrawide), AF Aperture size: f/2.0 |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @30fps 2160p @24/30/60fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide) Aperture size: f/2.5 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 120W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| Software Updates | Funtouch 14 (International) |
Design
| Dimensions | 163.2 x 75.9 x 8.1 mm (6.43 x 2.99 x 0.32 in) |
| Weight | 198.5g |
| Color Options | Black, Red, White (BMW M branding) |
| Water & Dust Resistance | dustproof and water splashproof (China only) |
| Build | Glass front, aluminum frame glass back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE 1 2 3 5 7 8 20 28 38 40 41 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 28 38 40 41 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive, apTX Lossless |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
Additional Info
| Models | V2307A |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!


















































