Rumored
93% SPEC SCORE
$1,146
The iQOO 15 Ultra will come with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.85-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Power through your day with... Read More
iQOO 15 Ultra Key Features
Display
6.85 inches (1440x3168 pixels) FHD+
144Hz Refresh rate
Camera
50+50+50 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5
OS
Android 16
origin
Ram & Storage
24GB + 1TB
Battery
Si/C Li-Ion 7400mAh
Wired, 100W, PPS, PD
Data Updated on: 14 Apr, 2026
iQOO 15 Ultra Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.85 inches, 114 cm² |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| PPI | 508 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 1000 nits (typ), 2600 nits (HBM), 6000 nits (peak) |
| HDR | Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Adreno (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 840 |
Storage
| Memory | 24GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (Wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 50 MP, 85mm (periscope telephoto), 0.8µm, PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/2.6 Focal length: 0.8µm |
| Tertiary | 50 MP, 15mm (ultrawide), 0.64µm, AF, (1/2.76") Aperture size: f/2.1 Focal length: 0.64µm |
| Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video Recording | 4320p @30fps 2160p @24/30/60fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 21mm (wide), 0.7µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 7400mAh |
| Charging | 100W, , PPS, PD Wired, 40W wireless, Bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | origin |
| Software Updates | up to 5 major Android upgrades |
Design
| Color Options | Blue; other colors |
| Water & Dust Resistance | Water resistant |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, apTX HD, apTX Lossless, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

















































