Rumored
Release Date: 10 Aug, 2024
91% SPEC SCORE
$873
The iQOO 13 Pro will come with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.8-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Average 5000 mAh battery... Read More
iQOO 13 Pro Key Features
Display
6.8 inches (1440x3200 pixels) UHD
165Hz Refresh rate
Camera
200+50+50 MP (Triple Camera)
60 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Gen4
OS
Android 14
Funtouch OS 15
Ram & Storage
12GB + 512GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 250W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
iQOO 13 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 inches (~87.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 518 ppi |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Brightness | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen4 |
| CPU | Adreno |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno GPU |
Storage
| Memory | 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 200 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | 50 MP, (Telephoto) Aperture size: f/2.5 |
| Tertiary | 50 MP, (Ultra Wide) with autofocus Aperture size: f/2.2 |
| Features | Sports, Night, Portrait, Photo, Video, 50MP, Panorama, Slow Motion, Time Lapse, Pro, Supermoon, Ultra HD Document, Long-Exposure Mode, Dual-View Video |
| Video Recording | 4320p 2160p @ 30 fps UHD 1080p @ 30 fps FHD |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 60 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.5 |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 250W Fast Charging |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | Funtouch OS 15 |
Design
| Dimensions | 164.9 x 77.1 x 8.4 mm (6.49 x 3.04 x 0.33 in) |
| Color Options | Black, Red, White |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | v5.4, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v3.1, USB on-the-go, USB Charging |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!


















































