Release Date: 01 Mar, 2026
93% SPEC SCORE
$501
The iQOO 15R comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.59-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Power through your day with Outstanding... Read More
iQOO 15R Key Features
Display
6.59 inches (1260x2750 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5
OS
Android 16
OriginOS 6
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 7600mAh
Wired, 100W
Data Updated on: 24 Apr, 2026
iQOO 15R Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.59 inches, 106.1 cm² (~90.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 459 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 5000 nits (peak) |
| HDR | HDR10+, 4320Hz PWM |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Adreno (3.8 GHz, Dual core, Oryon + 3.32 GHz, Hexa Core, Oryon) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 829 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (Wide), PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 8 MP, (ultrawide), (1/4.0") Aperture size: f/2.2 |
| Features | Color spectrum sensor, LED Flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS, OIS, HDR |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 2160p 1080p |
Battery
| Battery Capacity | 7600mAh |
| Charging | 100W Wired, reverse wired, Bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | OriginOS 6 |
| Software Updates | up to 4 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 157.6 x 74.4 x 7.9 mm (6.20 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 202g |
| Color Options | Dark Knight, Triumph Silver |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min)ust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front, aluminum frame glass back or glass fiber-reinforced plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE 1 3 4 5 8 18 19 26 28 34 38 39 40 41 42 43 48 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 8 18 26 28 38 40 41 48 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS, GALILEO, QZSS, GLONASS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | I2508 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



















































