Release Date: 10 Dec, 2024
86% SPEC SCORE
$613
The iQOO 13 comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.82-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Power through your day... Read More
iQOO 13 Key Features
Display
6.82 inches (1460x3168 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+50+50 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Elite
OS
Android 15
Funtouch OS 15
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 512GB
Battery
Li-Po 6000mAh
Fast Charging, 120W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
iQOO 13 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.82 inches (~90.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| PPI | 516 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| CPU | Adreno |
| CPU cores | Octa Core |
| GPU | Adreno GPU |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle), (1/1.56") Aperture size: f/1.88 |
| Secondary | 50 MP, Ultra Wide-Angle, (1/2.76") Aperture size: f/2.0 |
| Tertiary | 50 MP, (Ultra Wide), (1/2.93") Aperture size: f/1.85 |
| Features | Sports, Night, Portrait, Photo, Video, 50MP, Panorama, Slow Motion, Time Lapse, Pro, Supermoon, Ultra HD Document, Long-Exposure Mode, Dual-View Video |
| Video Recording | 4320p 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.5 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 120W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Funtouch OS 15 |
Design
| Dimensions | 163.37 x 76.71 x 8.13 mm (6.43 x 3.02 x 0.32 in) |
| Color Options | Legend, Nardo Grey |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 18 19 20 26 28 38 40 41 42 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes, Wi-Fi 7,6,5 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v3.1 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity Sensor, E-compass, Fingerprint |
Additional Info
| SAR | 0.99 W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



















































